Ako správne vyprať topánky v práčke, aby sa nezničili

living

Pohodlné textilné topánky, ktoré nám sedia a dobre sa nám v nich chodia, sú jedným z pokladov, ktorých sa nám nechce vzdať ani vtedy, keď už topánky stratili svoj krásny a moderný vzhľad. Kým ich s plačom vyhodíte, skúste ich vyprať v práčke!

Špinavé topánky
Hovorí sa, že človek v špinavých topánkach nemôže urobiť dobrý dojem, preto je dobré dbať o to, čo máme na nohách. Lenže moderné „kecky“ majú často svetlé farby, niekedy sú dokonca úplne biele – a pokiaľ v nich chodíme po vonku (na čo sme si ich zrejme kupovali) zamažú sa za pár chvíľ. A po pár týždňoch alebo mesiacoch už budú možno na nepoznanie.

Pranie topánok v práčke
Z topánok by sme mali vytiahnuť šnúrky a ideálne aj vložky. Musíme myslieť predovšetkým na to, že si nechceme zničiť práčku – tá má totiž pravdepodobne výrazne vyššiu hodnotu ako textilné topánočky.

Preto topánky dôkladne očistíme od všetkých nánosov hliny a kamienkov tak, aby sme mali istotu, že sa nič z toho nedostane do práčky. Z podobného dôvodu by pranie topánok malo prebiehať v pracom sáčku tak, aby topánky po práčke zbytočne nerotovali a neotĺkali seba ani práčku.

Šetrný program
Práčku nastavíme na tridsať a mali by sme sa vyhnúť žmýkaniu – predsa len chceme, aby si topánky zachovali pôvodný tvar. Vzhľadom na to, že topánky sa nevyžmýkajú a budú obsahovať veľké množstvo vody, je dôležité ich vybrať z práčky hneď po dopraní a dať rovno sušiť tak, aby nezačali zatuchať alebo dokonca nechytili pleseň.

Sušenie topánok
Z toho dôvodu je dôležité nechať topánky vyschnúť na skutočne teplom mieste, aby nezostávali vlhké príliš dlho. Ideálne je priame slnko, blízkosť kúrenia či kachlí (tu pozor, aby sa vám žiarou nepoškodili). Sušenie môžete tiež trochu napomôcť tým, že časť vody z topánok ľahko vyžmýkate rukou, vysajete pomocou novín alebo napríklad starej textílie.

- Reklama -spot_img
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora