Pred deväťdesiatimi rokmi preletela Amelia Earhartová ako prvá žena bez medzipristátia Atlantický oceán a má na svojom konte aj množstvo ďalších rekordov. Statočná americká pilotka sa stala jednou z ikon ženskej emancipácie.
Svoju vášeň pre lietadlá objavila dcéra nemecko-amerického právnika Amelia Earhartová (1897-1937) na konci prvej svetovej vojny ako armádna zdravotná sestra v Toronte. V roku 1920 dostala prvú príležitosť sa preletieť v lietadle a už tri roky nato dostala ako šestnásta žena v USA pilotnú licenciu od Medzinárodnej leteckej federácie (FAI). V dňoch 17.-18. júna 1928 ako prvá žena preletela bez medzipristátia Atlantik, ale zatiaľ len ako spolucestujúci. „Možno to raz skúsim sama,“ vyhlásila.
Dvadsiateho mája 1932, teda presne päť rokov po tom, čo Charles Lindbergh uskutočnil prvý sólový let cez Atlantik, sa Amelii sen splnil. Veľkú mláku prekonala v upravenom lietadle Lockheed Vega 5B. Kvôli zlému počasiu a technickým problémom však nedorazila podľa plánu do Paríža, ale po lete dlhom 14 hodín a 56 minút pristála 21. mája blízko severoírskeho Londonderry. Po Lindberghovi bola iba druhým človekom, ktorý prelet zvládol sám.
Earhartové lietania milovali a okamžite začali prípravy na sólový prelet Pacifiku. V januári 1935 zvládla trasu z Honolulu do Oaklandu v Kalifornii av tom istom roku uskutočnila sólový let z Mexika do Newarku v New Jersey.
Dvadsiateho prvého mája 1937 odštartovala z Miami v dvojmotorovom lietadle Lockheed L-10E Electra k letu okolo rovníka. Do konca júna urazila so svojim navigátorom Fredom Noonanom po zastávkach v Južnej Amerike, Afrike, Indii a juhovýchodnej Ázii už tri štvrtiny vzdialenosti. Mali za sebou 35 000 kilometrov a zostávalo im 11 000 km. Etapa z Novej Guiney mala viesť 2. júla cez Tichý oceán na Howlandov ostrov, kde bola plánovaná posledná zastávka. Sem však nikdy nedorazili. Asi po 1300 km sa prerušilo rádiové spojenie a lietadlo sa už nikdy nenašlo.
Americká vláda okamžite začala rozsiahlu záchrannú operáciu, do ktorej sa zapojilo 64 lietadiel a osem vojnových lodí. Po márnom hľadaní boli Earhartová a Noonan vyhlásení za mŕtvych. Ich osud je odvtedy predmetom mnohých teórií a špekulácií.