Kráľovnú prišiel popraviť zahraničný odborník

living

Pred 486 rokmi sa anglický kráľ zbavil svojej druhej manželky obzvlášť krutým spôsobom. Po zjavne vykonštruovanom obvinení z čarodejníctva, cudzoložstva, incestu a velezrady ju nechal useknúť hlavu. Buď mu aspoň pripočítané k dobru, že k tomu prizval skutočného experta.

Chcela sa stať kráľovnou, nie len jednou z mnohých mileniek sexom posadnutého anglického kráľa Henricha VIII. ako jej staršia sestra Mária. Keď Anna Boleynová (asi 1501 až 1536) po šiestich rokoch nakoniec prestala dvoriacemu sa kráľovi vzdorovať, hodil do ich vzťahu vidly pápež Klement VII. Ten prežil vyplienenie Ríma vojskami cisára Karola V., ktorý bol zároveň španielskym kráľom. Obaja nakoniec uzavreli mier, ktorý pápež nechcel ohroziť tým, že by povolil anuláciu Henrichovho manželstva so španielskou princeznou Katarínou Aragonskou.

Od Kataríny sa kráľ mužského potomka nedočkal
Katarína sa za Henricha vydala v roku 1509 a bola v krajine veľmi obľúbená. Nedala mu ale mužského dediča a vzhľadom na jej početné potraty a pomerne vysoký vek už nádej na ďalšieho potomka bola minimálna.

Anna Boleynová bola o mnoho rokov mladšia ako Katarína. A hoci zrejme nespĺňala dobový ideál krásy, Henrich bol okúzlený jej živou povahou, pohotovým vtipom a sexappealom, ktorý ho podľa dobových prameňov doslova privádzal k šialenstvu. Pol storočia po jej smrti sa však objavili aj texty, ktoré ju naopak vykreslili ako ženu s nepeknou pleťou, krivými zubami a šiestimi prstami.

Henrich začal čoskoro túžiť po sobáši s Annou, od ktorej si sľuboval dediča, ktorého mu jeho vtedajšia žena nedokázala dať. Po tajnej svadbe z novembra 1532 sa Henrich a Anna oficiálne vzali v januári 1533. V máji potom novo menovaný canterburský arcibiskup Thomas Cranmer vyhlásil manželstvo Henricha a Kataríny za neplatné av júni bola Anna korunovaná anglickou kráľovnou. Pápež následne Henricha exkomunikoval, kráľ na oplátku presadil odluku od katolíckej cirkvi a stal sa najvyššou hlavou anglikánskej cirkvi.

V septembri sa kráľovskému páru narodilo dievčatko. Henrich z toho nijako zvlášť nadšený nebol, hoci dievča neskôr ako Alžbeta I. vošla do dejín ako jedna z najvýznamnejších anglických panovníc.

Anna v Kataríniných stopách
Nová kráľovná Anna však nasledovala osud svojej predchodkyne: Trikrát potratila a Henrich sa začal obzerať po inej manželke. Do oka mu v marci 1536 padla Annina dvorná dáma Jane Seymourová. Aby sa s ňou mohol oženiť, musel si kráľ nájsť dôvod, ako manželstvo s Annou ukončiť. Rozvod neprichádzal do úvahy, a tak ju obvinil z velezrady, cudzoložstva, incestu a čarodejníctva.

V apríli sa začalo vyšetrovať a 2. mája 1536 bol vynesený rozsudok smrti nad Annou a štyrmi jej priateľmi a údajnými milencami – vrátane jej brata. Štrnásteho mája bolo manželstvo Henricha a Anny vyhlásené za neplatné a 17. mája boli odsúdení muži popravení.

V tom čase sa v Anglicku popravovalo sekerami a na sťatie bolo niekedy potrebných niekoľko pokusov. Henrich doprial Anne posledný prejav milosrdenstva a počkal v jej prípade s popravou dva dni, než zo Saint-Omer pri Calais dorazil majster kat Jean Rombaud, ktorý popravoval mečom a dokázal bezpečne oddelil hlavu od trupu hneď prvou ranou.

Devätnásteho mája 1536 bola Anna odvedená na popravisko. „Mám malý krk,“ povedala katovi., než dopadol jeho meč. Až do svojej smrti si stála za tým, že Henrichovi nebola neverná.

Jedenásť dní po jej poprave sa kráľ oženil s Jane Seymourovou. Tá mu síce dala vytúženého syna (Jindřichovho nástupcu Eduarda VI.), krátko po pôrode ale zomrela. V rokoch 1540 a 1543 sa potom Henrich oženil ešte trikrát: S Annou Klevskou (zväzok anulovaný po niekoľkých mesiacoch kvôli jej nedostatočnej príťažlivosti), Katarínou Howardovou (popravená pre cudzoložstvo) a Katarínou Parrovou, ktorá ho prežila o niečo cez poldruha roka. Henrich VIII. Tudor zomrel 28. januára 1547.

- Reklama -spot_img
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora