Tipy na sladké veľkonočné pečenie

living

Veľká noc je najvýznamnejší kresťanský sviatok, ktorý tento rok pripadá na mesiac apríl. K tradičnému veľkonočnému pečeniu patrí predovšetkým obľúbený veľkonočný baránok a biely koláč, nazývaný pascha. V mnohých rodinách sa okrem týchto pochúťok pečú aj ďalšie dobroty, napríklad vykrajované pečivo v tvare zajačikov, ovečiek, motýlikov, kvetiniek a ďalších tvarov, symbolizujúcich príchod jari. Veľkonočné recepty nemusia byť len sladké, na veľkonočný stôl patria aj obľúbené slané chuťovky.

Veľkonočné vajíčka – symbol nového života

Veľkonočné vajíčka sú symbolom nového života. Predstavujú zrodenie, životnú silu a vďaka škrupinke aj pocit bezpečia. Kedysi sa počas pôstu vajíčka nesmeli konzumovať, o to častejšie sa jedli počas osláv Veľkej noci. Symbolický význam má aj farbenie vajec – červené predstavujú lásku, zelené prírodu a žlté slnko. Pri veľkonočnom pečení gazdinky spotrebujú veľa vajec, ale aj cukru, múky, masla, mlieka a ďalších ingrediencií. A vajíčka sa na Veľkú noc nielen zdobia, ale aj jedia uvarené alebo v podobe rôznych jedál. Čokoládové vajíčka rôznych veľkostí a vzorov patria medzi obľúbený veľkonočný tovar, ktorý v tomto období plní regále obchodov. Akčné letáky obchodov každoročne prinášajú výber veľkonočných dekorácií aj ponuku tradičného občerstvenia. Ak si chcete včas nachystať chutné sladkosti pre šibačov, prelistujte si akčné letáky Lidl, ktoré sú dostupné aj ako Lidl leták online na stránke Kaufino a využite akcie a zľavy pripravené na Veľkú noc.

Sladká Lidl veľkonočná nádielka aj chutné recepty

Regály sú už naplnené a onedlho sa začnú plniť aj akčné letáky Lidl bohatou ponukou veľkonočných cukroviniek značky Favorina. Širokú ponuku dobrôt už každoročne tvoria veselé vajíčka s rôznymi náplňami, chuťové poháriky malých i veľkých šibačov potešia farebné vajíčka z čokolády a tiež tradiční veľkonoční zajkovia i barančeky z mliečnej alebo bielej čokolády. Nezabudnite si preto prelistovať Lidl leták online. Každý týždeň je tu pre vás pestrá ponuka, ktorú obsahuje Lidl leták na budúci týždeň v PDF verzii. Ak sa rozhodnete pre domáce veľkonočné pečenie, v Lidli nájdete všetko potrebné. Navyše výborné veľkonočné recepty vám prináša kuchyňa Lidla, kde je naozaj veľké množstvo chutných receptov na každú príležitosť. Stačí si kliknúť na ikonku “Veľká noc” a zobrazí sa vám množstvo veľkonočných receptov na sladké i slané pochúťky.

Tradičné veľkonočné pečivo

K veľkonočným sviatkom neodmysliteľne patrí tradičné sladké pečivo ako je mazanec, veľkonočný baránok, veľkonočný veniec, veľkonočné vykrajované sušienky alebo medovníčky. Mazanec, v rôznych končinách nazývaný aj pomazanec, biely koláč, pascha i paska, sa zvyčajne piekol na Bielu sobotu. Patrí medzi najstaršie druhy obradného pečiva a pripravuje sa z kysnutého cesta, podobne ako veľkonočný veniec. Dodnes sa zachováva zvyk urobiť pred pečením na povrchu mazanca kríž, ktorý symbolizuje Boží dar.

Veľkonočný baránok

Veľkonočný baránok sa pečie už od čias stredoveku a je symbolom obetovania Ježiša Krista za ľudí a za spásu sveta. Baránok symbolizuje nevinnosť, čistotu a poslušnosť. Pripravuje sa zvyčajne z treného cesta, ktoré sa pečie v špeciálnej forme. Medzi gazdinkami sa vraví, že existuje toľko druhov baránka, koľko je druhov bábovky. Môžete ho upiecť z rôznych typov ciest – už spomínaného treného cesta, ale aj šľahačkového, tvarohového alebo aj kysnutého. Po vychladnutí a vybratí z formy sa môžete pustiť do zdobenia. Najjednoduchšie je pocukrovať ho práškovým cukrom, no môžete si pripraviť aj cukrovú alebo čokoládovú polevu. Z hrozienok alebo mandlí mu môžete urobiť oči a okolo krku uviazať veselú mašľu.

Cukor – dôležitá ingrediencia

Jednou z najdôležitejších ingrediencií, bez ktorej sa veľkonočné pečenie nezaobíde, je cukor. Ak hľadáte výhodnú cenu na kryštálový cukor, pomôžu vám akčné letáky. Spotreba cukru pred akýmikoľvek sviatkami stúpa, preto gazdinky určite zaujíma, kde je na kryštálový cukor akcia. Cukor je trvanlivá potravina, preto treba využiť, keď je akciová cena za kryštálový cukor. Snáď vás príjemne prekvapí akciová Lidl super cena za Korunný cukor kryštálový. Možno ste o tom ešte nepočuli, ale kryštálový cukor, či už v akcii alebo bez, je vzácna surovina, ktorá sa ešte v 17. storočí považovala za korenie.

Slané chuťovky na veľkonočný stôl

Na veľkonočný stôl jednoznačne patria aj slané chuťovky. Pripravte si s nami niečo dobré na zahryznutie. Na tvarohové tyčinky budete potrebovať len 3 prísady a výsledok je skvelý.

Slané tvarohové tyčinky

Ingrediencie:

  • 250 g mäkkého tvarohu
  • 250 g masla izbovej teploty
  • 250 g preosiatej hladkej múky

Postup:

  • Všetky tri prísady zmiešajte v miske a vypracujte cesto.
  • Cesto rozvaľkajte na tenký plát a radielkom nakrájajte na tyčinky.
  • Uložte na plech vystlaný papierom na pečenie a potrite rozšľahaným vajíčkom.
  • Pečte pri teplote 180 stupňov do zlatista, približne 15 minút.
Předchozí článekMozart bol ľavák
- Reklama -spot_img
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora