Zachráňte si úrodu s vhodným postrekom

living

Každý záhradkár sa teší na úrodu, ktorú dopestuje na vlastnej záhrade. Vypestujete si rastlinky od semiačka, všetok svoj voľný čas trávite v záhrade starostlivosťou o rastliny. Či už ide o zeleninu alebo ovocné stromy radosť z vidiny bohatej úrody vám môžu často pokaziť rôzny škodcovia. Poradiť si s burinou, plesňami, hlodavcami, roztočmi či slimákmi sa môže zdať ako nekonečný boj. Keď sa raz pustia do vašej záhradky zastaviť ich môžete len vhodným postrekom.

Typy postrekov

Vhodným postrekom môžete väčšinu škodcov a aj chorôb rastlín zlikvidovať. Tým, že ich množstvo regulujete podporujete rastliny v raste a kvalite. Škodcovia ale aj rôzne huby a plesne môžu rastliny napadnúť kedykoľvek. Niektoré zničia puky rastlín, takže vám ani nevykvitnú, ďalšie sa môžu pustiť do koreňového systému alebo napadnúť listy. Všetko vedie k usmrteniu rastliny a vy sa tak dobrej úrody nedočkáte. Preto dobre sledujte záhradu každý deň a hneď ako zbadáte niečo nezvyčajné konajte.

Všeobecne sa postreky delia na chemické a biologické.

Chemické postreky – najefektívnejšie ale zároveň aj toxické. Mali by ste po nich siahnuť ak dôjde k silnému premnoženiu škodcov či choroby rastlín. Určite nepoužívajte chemické postreky ako prevenciu. Najvhodnejšie je aplikovať ich ak je bezvetrie. Zabránite tak rozneseniu postreku na iné miesta.

Biologické postreky – ak hľadáte postrek s nižšou toxicitou určite si vyberte biologický postrek. Obsahujú biologické účinné látky, ktoré môžete pokojne použiť aj ako prevenciu pred chorobami rastlín a výskytom škodcov. Vďaka tomu uchránite svoju úrodu aj pred hrozbou, ktorá vyčíňa napríklad u suseda v záhrade.

Pri výbere vhodného postreku sa zamerajte na škodcov a choroby, ktoré rastliny napadli alebo hrozí, že napadnú. Môžete si tak zaobstarať konkrétne postreky na napríklad zničenie buriny v zeleninovej záhrade, či na ochranu pred hubami a plesňami. Zistite, čo vaše rastlinky ničí a zakročte čo najrýchlejšie, v opačnom prípade sa nemusíte dočkať žiadnej úrody.

- Reklama -spot_img
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora