Kaviarne Starbucks nasledujú ďalšie západné reťazce

living

Americký reťazec kaviarní Starbucks odchádza po takmer 15 rokoch z ruského trhu. S odkazom na vyhlásenie firmy o tom informovala agentúra Reuters. Ide tak o ďalšiu západnú spoločnosť, ktorá týmto spôsobom reaguje na ruskú inváziu na Ukrajinu.

Starbucks aktuálne v Rusku prevádzkuje 130 reštaurácií. Svojim takmer dvom tisícom zamestnancov v Rusku bude počas šiestich mesiacov ďalej vyplácať mzdu. O finančných dopadoch svojho rozhodnutia firma žiadne detaily nezverejnila.

Všetky reštaurácie Starbucks v Rusku vlastní a prevádzkuje licenčný partner firmy, skupina Alshaya so sídlom v Kuvajte. Dohromady vytvárajú menej ako jedno percento ročných príjmov Starbucksu, napísal web stanica CNBC.

Koniec hamburgerov aj slávnej coly
Definitívny odchod z Ruska už v minulom týždni oznámil fastfoodový reťazec McDonald’s. Firma poukázala na humanitárnu krízu, ktorú spôsobila invázia na Ukrajinu a ktorá sa prieči hodnotám americkej spoločnosti. Svoj biznis v Rusku predá súčasnému prevádzkovateľovi a držiteľovi prevádzkovej licencie Alexandrovi Govorovi. Známy reťazec hamburgerov bude novo v krajine pôsobiť pod iným názvom.

Z ruských obchodov začali v marci miznúť aj značky Coca-Cola, Fanta a Sprite. Na odchod spoločnosti Coca-Cola preto začínajú reagovať ruskí výrobcovia. Napríklad spoločnosť Očakovo predstavila nové nealkoholické nápoje CoolCola, Fancy s príchuťou pomaranča a Street s citrónom a limetkou, ktoré svojím vzhľadom nápadne pripomínajú obaly svetoznámych značiek.

Nejde však o jediné napodobeniny známych nápojov. Spoločnosť Slavda Group minulý mesiac predstavila Grink Colu, firma Syktyvkarpivo potom na trh uviedla limonádu s názvom Komi Cola. U zákazníkov sa však s nadšením rozhodne nestretli, napísal web EconoTimes.

Návrat moskviča
Pre odpredaj svojich pretekov v Rusku sa rozhodla aj automobilka Renault. Viac ako šesťdesiat percent akcií spoločnosti Avtovaz, ktoré patrili práve francúzskemu výrobcovi, kupuje Ústredný vedecký výskumný ústav automobilov a automobilových motorov, oznámila agentúra TASS.

Rusi tak v moskovskej továrni budú vyrábať vlastné autá. ‚„Zahraničný vlastník sa rozhodol uzavrieť závod Renault v Moskve. Je to jeho právo, ale nemôžeme dopustiť, aby tisíce pracovníkov zostali bez práce. Preto som sa rozhodol prevziať závod späť do správy mesta a obnoviť výrobu osobných automobilov pod historickou značkou Moskvič,“ oznámil podľa webu Deutsche Welle starosta hlavného mesta Sergej Sobjanin.

- Reklama -spot_img
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora