Nie je dobrou vizitkou gazdinky, keď má špinavú žehličku. Ostatne, ak budete s takou žehliť, napáchate viac škody ako úžitku. Tiež preto treba žehliacu plochu čas od času vyčistiť. K tomu sa používa celý rad prípravkov, napríklad jedlá sóda, ocot alebo soľ.
Starostlivosť o žehličku
Avšak vo svete sa teraz rozširuje trend, keď ľudia žehličku čistia niečím, čo sa k tomu zdanlivo nehodí. Ide o paralen. Efekt takého čistenia je však úžasný.
Možno už sa vám tiež prihodilo, že sa vám na žehličke vytvorili pripáleniny. Pokúšali ste sa ich zložiť starými dobrými osvedčenými metódami, ale nič nefungovalo. A tak ste sa s drahou a obľúbenou žehličkou museli rozlúčiť. Jednoducho putovala do kontajnera. To ale nemuselo byť najvhodnejšie riešenie.
Ako správne žehliť bielizeň
Životnosť žehličky sa pochopiteľne odvíja od toho, akým spôsobom s ňou zaobchádzate a ako sa o ňu staráte. Ak jej nevenujete žiadnu starostlivosť a iba používate na žehlenie, je pravdepodobné, že vám veľmi dlho nevydrží. Naopak, opečovávaný prístroj môže slúžiť pokojne desať rokov bez veľkých problémov.
Na žehličke sa klasicky usadzujú pripáleniny a vodný kameň. Tie je možné postrehnúť na prvý pohľad. Svoje však spôsobuje aj prach a ďalšie nečistoty, ktoré sa na plochu nevyhnutne nanášajú. Pokiaľ žehličku nebudete čistiť, všetko si roznesiete po čistom prádle. Takto môžu vzniknúť nepekné a neodstrániteľné škvrny na oblečení.
Dôležité je používať žehličku správne. Teda aby bola nastavená na teplotu, ktorá zodpovedá materiálu. Pokiaľ je teplota vyššia, môže to spôsobiť pripáleninu aj poškodenie žehleného oblečenia.
Pri žehlení je potrebné sa vyhnúť tým miestam, ktoré sú vybavené potlačami, flitrami či ďalšími umelými elementmi. Alternatívnym riešením môže byť žehlenie naruby.
Vyčistite žehličku paralenom
Ako sme už uviedli vyššie, veľmi účinným spôsobom, ako vyčistiť žehličku, je použiť paralen. Je pritom celkom jedno, akú žehličku máte, pretože tento postup je možné použiť na akýkoľvek materiál, teda na keramiku aj teflón.
Najlepšie je, že to nie je vôbec zložité. Jediné, čo budete potrebovať, sú jedna až dve tabletky paralénu, handričku a rukavice.
Vezmite žehličku a zapojte ju do zásuvky. Najprv je totiž potrebné nechať ju patrične nahriať. Potom si nasaďte rukavice a prikladajte paralén na žehliacu plochu žehličky, ideálne na tie miesta, ktoré sú znečistené. Prášok sa tu rozpustí. Následne utrite handričkou a pripálenina by mala byť preč. Pokiaľ stále drží, postup zopakujte.