Väčšina ľudí perie bielizeň zle

living

Pranie bielizne je pre mnohých z nás činnosť, pri ktorej vôbec nepremýšľame. Zapnúť práčku a vytiahnuť z nej bielizeň, to všetko. Nesprávnym praním si ale zarábame na alergie, alebo dramaticky znižujeme životnosť našej bielizne. Aké najväčšie prešľapy robíme?

Prať raz týždenne
Jeden z najväčších nezmyslov. Bielizeň je už zaschnutá a škvrny sa ťažko vymývajú. Musíme teda zvoliť predopírku aj vyššie teploty. Výsledok prania je pri znečistenej bielizni aj tak dosť neistý. Keď periete každý večer, stačí vám krátky prací program. Vyperiete všetko.

Nenamáčame bielizeň
Keď sa vrátia deti z pobytu v prírode, bežný prací program si s bielizňou jednoducho neporadí. Stačí ale použiť lacný prostriedok na namáčanie bielizne, vložiť ho do vedierka, pridať vodu a cez noc nechať bielizeň vo vytvorenom roztoku. Následne stačí bežný prací program.

Príliš veľa prášku
Veľké množstvo bielizeň nevyperie lepšie. Len jeho zvyšky zostanú v tkaninách, kde sa následne starajú o vznik alergií a ekzémov. Naučte sa namáčať bielizeň a prať včas. Následne vám bude stačiť iba jedna polievková lyžica prášku.

Obraciate bielizeň?
Mnoho z nás pred pracím cyklom bielizeň neobracia. Väčšina textilu by sa pritom mala prať po rubovej strane. Najmä odevy s aplikáciami alebo potlačami vám vydržia neporovnateľne dlhšie.

Nepoužívame pracie vrecko
Pracia sieťka je nevyhnutnou súčasťou prania. vložíte do nej jemnú bielizeň, ktorá sa praním nepoškodí. Bundy a džínsy neprídu o gombíky, nity a zipsy. V pracom sáčku môžete pohodlne vyprať aj niektoré druhy obuvi.

Neriadime
Je vaša biela bielizeň zašednutá, až sa na to oči nemôžu pozerať? Na vine je pranie jemného textilu s farebnou bielizňou. Nabudúce vložte bielu bielizeň do práčky, nepridávajte iné farebné odevy. Do bubna práčky vložte textilný prúžok, ktorý slúži na zachytenie uvoľnenej farby počas prania. Použite prášok na bielu bielizeň.

Prepchatá práčka
Bielizeň sa len ťažko vyperie, keď bude naša práčka prepchatá na prasknutie. Prášok sa z textílie nevymácha a zostáva vo vnútri vlákna. To vedie k vzniku alergií alebo vyrážok. Vždy by sme mali dodržať odporúčanú hmotnosť bielizne pre konkrétny prací program.

- Reklama -spot_img
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora