Potajomky sa chystá zákaz krbov. Drevo je vraj veľmi špinavé a ku všetkému lacné, to vadí

living

Klimatická zmena a predovšetkým to, čo ju spôsobuje, je určite veľkým problémom súčasnosti, ktorý má značný vplyv na zdravie ľudí, hoci si to v daný moment uvedomuje len málokto. Ide totiž o dlhodobý proces. Je teda dobré, že sa táto problematika rieši. Zatiaľ čo ale dlhý čas bola na okraji záujmu, teraz sa do nej pustili najmä Európania s až prílišnou vehemenciou.

Nebezpečné častice
Výsledkom je doslova obrie ťaženie proti všetkému, čo produkuje nejaké emisie. Prvé na rane boli pochopiteľne fosílne palivá, ale pri tom sa to zjavne nezastaví. Už sa hovorí napríklad o tom, že bude potrebné obmedziť živočíšnu produkciu, pretože aj ona sa vo veľkom na znečistení ovzdušia podieľa. A na paškál sa dostáva aj ďalšie topivo, a tým je drevo.

Trochu stranou záujmu vyšla vo Veľkej Británii zásadná správa o tom, že kúrenie drevom v kachliach a krboch je v konečnom dôsledku horšie ako všetka cestná premávka v krajine, ktorú stále obstarávajú predovšetkým vozidlá so spaľovacími motormi.

Ide predovšetkým o splodiny známe ako PM 2,5. Tie produkuje práve proces pálenia dreva a ukazuje sa, že pre ľudské telo sú viac ako škodlivé. Neprekvapí teda, že sa v krajine chystajú opatrenia cieliace týmto smerom.

A nie je to ojedinelé. V Nemecku už tunajšia agentúra pre životné prostredie informovala ľudí, aby radšej prestali používať kotly na drevo a pelety. Práve preto, že veľmi prispievajú k znečisteniu ovzdušia. Toto odporúčanie obvykle tvorí akési prechodné obdobie, kedy by ľudia tento zdroj tepla mali opustiť dobrovoľne, než im bude natvrdo zakázaný.

Nízka cena súčasťou problému
Hovorí sa o tom, že je potrebné používať také zdroje tepla, ktoré sú klimaticky neutrálne a ktoré je možné v krátkom čase obnoviť. To sú predovšetkým najrôznejšie alternatívne zdroje, ako je slnko alebo vietor. Nie však drevo, ktoré je produkované rúbaním lesov. Ich obnova je pritom dlhodobá.

Svetová zdravotnícka organizácia taktiež publikovala nové limity pre tolerované znečistenie ovzdušia. Tie sú pochopiteľne prísnejšie a na ich plnenie sa v podstate bude nutné zaobísť bez kúrenia drevom. Prvé na rane sú kotly, ale niektorí experti hovoria aj o tom, že v dohľadnej dobe bude nutné zakázať aj krby, ktoré sú veľmi rozšírené.

K kúreniu drevom sa pritom mnohí ľudia uchýlili po tom, čo významne stúpli ceny iných energií. Práve v tom je ale zakopaná časť problému. Zatiaľ čo vysoké ceny napríklad plynu vedú k tomu, že domácnosti prirodzene obmedzujú spotrebu a snažia sa o úspory, či už technologické alebo na úkor svojho komfortu, drevo je stále príliš lacné a nenúti ľudí k šetreniu.

- Reklama -spot_img
- Komerční sdělení -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora